See on üks kõige tavalisemaid küsimusi, mida küsitakse ebakindlatel aegadel, ja siin on teile algoritm, mis lihtsustab teie otsustamist.
- Kas te maksate üüri ? Kui hüpoteegimakse on väiksem või võrdne teie üürimaksega, siis ostke.
- Ostmisel ärge makske üle ja püüdke leida hea pakkumine. Mõelge , milline võiks olla nõudlus 10-20 aasta pärast, et teie ostetud kinnisvaral oleks nõudlus, kui teil on vaja tulevikus müüa. Siin on mõned näpunäited:
- Vananev elanikkond. Mõned piirkonnad võivad olla aeglases languses ilma paljude töövõimalusteta või uute elnike sissevooluta.
- Kui maja, mida te ostate, ei ole uus või täielikult renoveeritud, vajab see investeeringuid või see võib kaotada oma väärtust ja sellele ei pruugi 10 aasta pärast olla nõudlust.
- Küte ja jahutus ning kas nad kasutavad ökonoomseid energiaallikaid: gaasi, elektrit, keskkütet, päikesepaneele jne.
- Toit,vesi ja ökoloogia teie piirkonnas täna ja milline on suundumus
- Elamukinnisvara kui võimalus rikkuse säilitamiseks.
Kuigi majanduslanguse ajal võib elamukinnisvara kaotada osa oma väärtusest, eriti piirkondades, kus on toimunud palju kinnisvaraspekulatsioone, säilitab see pikema aja jooksul (10-20 aastat) oma väärtust, sest inimesed vajavad elamispinda. Eestis on spekulatiivsete elamukinnisvara ostude tase madal, kuna pangad rahastavad elamukinnisvara ostu ainult inimestele, kes töötavad ja elavad siin.
- Kinnisvara, inflatsioon ja see, kuidas raha ringlusse läheb:
Kuna enamikus kaasaegsetes majandustes “trükitakse/lastakse ringlusse” raha hetkel, mil võetakse laen , siis on inflatsioon ja kinnisvarahinnad üldiselt korrelatsioonis, nii et pikas perspektiivis on selle hinnatõus paratamatu.
- Poliitiline ja maksualane olukord. Uurige, kui stabiilne on teie piirkonna poliitiline ja maksualane olukord ning kas see meelitab või tõrjub inimesi. Eestis on maksuõigus soodne, kuna: “Kui isik võõrandab eluruumi, mida ta kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana, on võõrandamisest saadud kasu maksuvaba ja tulumaksu ei nõuta.” Eesti Maksu- ja Tolliamet
- Geopoliitiline olukord. Otsige kõiki hullumeelseid naaberriike, kellel on teie riigi suhtes halvad kavatsused.
- AirBnB ja muud lühiajalised üürimajad teie piirkonnas. Kui neid on teie piirkonnas liiga palju, siis on oht, et kui mõned seadusandlikud muudatused tehakse, siis ujutavad nad turu üle ja langetavad nii müügi- kui ka rendihindu. Tallinnas on Airbnb-s praegu umbes 2200 aktiivset pakkumist vastavalt https://airbtics.com/annual-airbnb-revenue-in-tallinn-estonia/ võrdluseks pikaajalise üürimise turul kõiguvad aktiivsed pakkumised kuus 1400 ja 1900 pakkumise vahel.
- Töökohad teie piirkonnas. Rohkem töökohti rohkem inimesi kõrgemad kinnisvarahinnad
- Kinnisvarahinnad ja palgad teie naaberriikides. Eesti kuulub Euroopa Liitu ja on tendents, et palgad ja kinnisvarahinnad võrdsustuvad vanade ja uute liikmesriikide vahel.